Quantic PMI Model P2T-2G18G-55-T-512-SFF-LV-SP-QB-ROHS is a terminated single pole, two throw switch that operates from 2 to 18 GHz which handles 23 dBm CW input power with a port isolation is 55 dB minimum and has low insertion loss while still offering a fast-switching speed of 20 ns maximum. Package size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors. ROHS Compliant.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Switching Rate: | 5 MHz (PRF) |
| Input Power (dBm): | 23 dBm CW Max (Operating) 27 dBm CW Max (Suvival) |
| Video leakage: | 50 mV Peak To Peak Max - Measured @ 0.3 GHz BW |
| Switching Speed: | 50 ns Max Ton = 50% TTL to 90% RF Toff = 50% TTL to 10% RF |
| DC Voltage & Current: | 80 mA @ +5 VDC Typ 80 mA @ -12 VDC Typ |
| Control: | TTL Logic "0" = Insertion Loss (1.6 mA Max Sink @ 0.4 V) TTL Logic "1" = Isolation (40 µA Max Source @ 2.4 V) Surge protection included on TTL lines |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - Passive Stainless Steel |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Sealing: | Unless otherwise specified, Quantic PMI will supply epoxy seal polyimide primer IAW MIL-P-23377, Type I, Class 1 or 3. |
| Finish: | Blue Epoxy Polyimide Coating IAW MIL-C-22750, Type I over Epoxy |
| Weight: | 1.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 °C to +90 °C |
| Temperature (Storage): | -54 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. C |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, METHOD 1010-EST COND. B |
| Fungus: | MIL-STD-810F, METHOD 508.5 |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 E |