Quantic PMI Model No.P2T-2G4G-50-R-SFFF is a single pole, two throw, high power pin diode switch that operates from 2.0 to 4.0 GHz. This device offers high isolation, low insertion loss, and fast switching.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3 dB |
| Isolation (dB): | 50 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 50 dB |
| Input Power (dBm): | 40 W Max |
| Operating Peak Input Power: | 300 W Max |
| Duty Cycle: | 13% Max |
| Switching Speed: | 200 ns |
| Switching Speed (Typ): | 200 ns |
| Pulse Width: | 10 µs Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 130 mA Max, -28 VDC @ 80 mA Max |
| Control Signal: | TTL |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.55” x 2.30” x 0.50” |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |