Quantic PMI Model P2T-2G4G-75-R-SFF-PN is a single pole, double throw reflective switch designed to operate over the 2 to 4 GHz frequency range that is designed to maintain low insertion loss, high isolation and fast switching speed. Housing size is 1.2" x 0.9" x 0.35" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Insertion Loss (dB): | 0.9 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 0.9 dB |
| Isolation (dB): | 75 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 75 dB |
| Input Power (dBm): | 30 dBm Max (Operating) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 100 ns Max - Measured 72.6 ns |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 80 mA - Measured 20 mA, -15 VDC @ 50 mA - Measured 27 mA |
| Control Signal: | 2 Bit TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 1.6:1 Max - Measured 1.21:1 |
| Control Type: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 0.9" x 0.35" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |