PMI Model P2T-2G4G-80-55-R-SFF is a single pole, double throw reflective switch designed to operate over the 2 to 4 GHz frequency range with an input power of 30 dBm and is designed to maintain low insertion loss of 1.3 dB maximum, high isolation of 80 dB minimum, and a 50 ns minimum switching speed. The models housing measures 1.1" x 0.7" x 0.4" and has removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Insertion Loss (dB): | 1.3 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.3 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Input Power (dBm): | 30 dBm Max (Operating) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 50 ns Min |
| DC Voltage & Current: | +5 VDC @ 100 mA Max -5 VDC @ 50 mA Max |
| Control: | TTL Compatible - See Logic Table |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.10" x 0.70" x 0.40" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 °C to + 85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to + 125 °C |
| Humidity: | 100% RH at 35 Deg. C, 95% RH at 40 Deg. C |
| Shock: | 20G for 11 ms |
| Vibration: | 25g rms (15° 2 kHz) |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |