Quantic PMI Model P2T-2G6G-50-R-40W-SFFF is a single pole, two throw, high power, pin diode switch in the frequency range of 2 to 6 GHz that offers high isolation, low insertion loss, and fast switching. Housing measures 1.55" x 2.3" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Isolation (dB): | 50 dB Min |
| Switching Rate: | 1.4 MHz Max |
| Input Power (dBm): | 40 W Max |
| Peak Power: | 300 W Max |
| Power: | 40 W Max |
| Duty Cycle: | 13% Max |
| Switching Speed: | 200 ns |
| Pulse Width: | 10 µs Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 130 mA Max -28 VDC @ 80 mA Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Logic: | TTL |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.55" x 2.30" x 0.50" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |