Quantic PMI Model P2T-300M18G-70-T-512-SFF is an absorptive, single pole, two throw pin diode switch that operates over the 0.3 to 18 GHz frequency range that has a switching speed of 100 ns with an isolation of 70 dB and an insertion loss of 3.5 dB. This module incorporates a dual differential line receiver compatible driver for easy system integration. Housing measures 1.2" x 1.38" x 0.5" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.3 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.3 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| Phase Matching: | ±5° Typ, ±8° Max, (sets of 4 units) |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 70 ns |
| Power Supply: | +5.2 ± 0.5 VDC @ 70 mA Max, -12 ± 0.5 VDC @ 30 mA Max |
| Control Signal: | Dual Differential Line (See Product Feature) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max, 1.6:1 Typ |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.2" x 1.38" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -50 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond B |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |