Quantic PMI Model P2T-3040-60-R-292FF-RC is a single pole, two throw pin diode switch that operates over the 30 to 40 GHz frequency range. Specifications include isolation 60 dB minimum; insertion loss 3.5 dB maximum @ 25 ºC, 4 dB maximum over temperature; VSWR 2.0:1; switching speed 100 ns; and RF power handling +20 dBm. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing size is 1.20" x 0.95" x 0.46" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 30 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 30 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max @ 25 ºC, 4 dB Max over temperature |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Input Power (dBm): | 20 dBm Max |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 75 mA Typ, -5 VDC @ 50 mA Typ |
| Control Signal: | J1 - J2 - On (LGC1 "0"), J1 - J2 - Off (LGC1 "1") J1 - J3 - On (LGC1 "1"), J1 - J3 - Off (LGC1 "0") |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ, 2.5:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.2" x 0.95" x 0.46" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +95 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204B Cond. B |
| Altitude: | MIL STD 202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D |