Quantic PMI Model P2T-30G40G-60-R-292FF is a single pole, two throw pin diode switch that operates over the 30 to 40 GHz frequency range with a switching speed of 100 ns that is designed to handle 20 dBm maximum input power. Housing measures 1.2" x 0.95" x 0.46" with removable 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 30 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 30 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm Max |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 75 mA Typ, -5 VDC @ 50 mA Typ |
| Control Signal: | J1 to J2 -ON (LGC1 "0", LGC2 "1"), J1 to J3 - ON (LGC1 "1", LGC2 "0") |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ, 2.5:1 Max |
| Power & Control Connector: | Feedthrus |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.2" x 0.95" x 0.46" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204B Cond. B |
| Altitude: | MIL STD 202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D |