Quantic PMI Model P2T-30M1400M-R-NFF is a reflective single pole double throw switch operating in the 0.03 to 1.4 GHz frequency range capable of switching within 65 µs and has an isolation of 33 dB @ 1.3 GHz. Package size is 3.15" x 3.94" x 0.79" with Type N female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 1.4 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 1.4 |
| Insertion Loss (dB): | 0.4 dB Max |
| Isolation (dB): | 70 dB Typ @ 0.03 GHz, 54 dB Typ @ 0.2 GHz, 43 dB Typ @ 0.6 GHz, 38 dB Typ @ 1 GHz, 33 dB Typ @ 1.3 GHz |
| Input Power (dBm): | 280 W CW Max, 350 W Peak Max @ 2% duty cycle, 1.6 ms period |
| Switching Speed: | 65 µs Max |
| Power Supply: | +12 VDC @ 500 mA Typ |
| Control Signal: | TTL |
| VSWR In/Out: | 1.02:1 Typ @ 0.03 GHz, 1.06:1 Typ @ 0.2 GHz, 1.33:1 Typ @ 0.6 GHz, 1.50:1 Typ @ 1 GHz, 1.15:1 Typ @ 1.3 GHz |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | N-Type Female |
| Size: | 3.15" x 3.94" x 0.79" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107 |