Quantic PMI Model P2T-30M300M-200W-NF is an absorptive SP2T RF switch designed to operate over the 0.03 to 0.3 GHz frequency range that features high power handling, low insertion loss. Housing size is 2.46" x 2.5" x 0.91" with a 9 pin Micro-D male connector for power & control and is equipped with N-Type female RF connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 0.3 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 0.3 |
| Insertion Loss (dB): | 0.6 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Power Handling: | 200 W CW Max |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| DC Voltage & Current: | +12 VDC @ 500 mA Max |
| Control: | TTL Logic |
| IP3: | 62 dBm Min |
| Control Type: | 9-Pin Micro-D (Male) |
| Connectors: | N Type Female |
| Finish: | Painted Blue Mounting surface gold plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |