Quantic PMI Model P2T-30M6G-55-T-SFF is an absorptive, high speed, single pole two throw switch capable of switching within 200 ns maximum in the frequency range of 0.03 to 6 GHz that has 55 dB isolation. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2 dB |
| Isolation (dB): | 55 dB Typ |
| Isolation - Typ (dB): | 55 dB |
| Input Power (dBm): | 30 dBm Max survival, 20 dBm Max operating |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 200 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 200 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Typ, -15 VDC @ 100 mA Typ |
| Control Signal: | Solder pin, TTL compatible |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Blue Epoxy Polyimide coating IAW MIL-C-22750, Type 1 over Epoxy Polyimide Primer IAW MIL-P-23377, Type 1, class 1 or 3 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |