Quantic PMI Model P2T-30M6G-60-515-T-SFF is a single pole, two throw, absorptive/non-reflective switch module with low insertion loss, high isolation and with integral TTL driver designed for 0.03 to 6 GHz operation. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.4" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Phase Matching: | ±5° Port to Port Max |
| Input Power (dBm): | 1 W |
| Switching Speed: | 250 ns Max |
| RF Power: | 30 dBm (1 W) |
| Power Supply: | +5 VDC @ 150 mA Max -15 VDC @ 100 mA Max |
| Control: | TTL |
| 1 dB Compression: | 24 dBm Min |
| VSWR In/Out: | In/Out: 2.0:1 Max Absorptive Out/Off: 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 2 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -25 °C to +70 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107G Cond. A |