Quantic PMI Model P2T-335M535M-30-R-SFF-20W is a single pole, two throw, reflective switch with a frequency range of 0.335 to 0.535 GHz that has a switching speed of and has over 40 dB of isolation. Housing measures 1.2" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.335 to 0.535 |
| Frequency Min (GHz): | 0.335 |
| Frequency Max (GHz): | 0.535 |
| Insertion Loss (dB): | 0.9 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 0.9 dB |
| Isolation (dB): | 45 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 45 dB |
| Input Power (dBm): | 42 dBm (16 W) CW Max |
| Survival Power: | 44 dBm (25 W) Max |
| P1dB (dBm): | 46 dBm (40 W) Typ |
| Switching Speed: | 100 ns Typ |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 31 mA |
| Control Signal: | TTL - Single Line |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Epoxy Paint Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |