Quantic PMI Model P2T-400M2G-50-T-SFF is an absorptive 1 W single pole, double throw switch that operates over the 0.4 to 2 GHz frequency range which offers a minimum of 50 dB isolation and a maximum insertion loss of 1 dB. Housing measures 1.6" x 1.2" x 0.48" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.4 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.4 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max within 0.5 dB amplitude tracking for all outputs |
| Isolation (dB): | 50 dB Min |
| Input Power (dBm): | 1 W CW Max, 75 W Peak (1 µs Pulse Width) Max |
| Switching Speed: | 2 µs Max |
| RF Survival Power: | 1 W CW |
| DC Power Supply: | +5 VDC ± 5% @ 75 mA Max -12 to 15 VDC @ 50 mA Max |
| Control Voltage: | TTL Compatible 3.2 mA Max sink current @ logic "0" = 0.5 V 750 mA Max source current @ logic "1" = 3.5 V |
| Control Logic: | Logic "0" = On (Insertion Loss) Logic "1" = Off (Isolation) |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 40.6mm x 30.5mm x 12.2mm 1.6" x 1.2" x 0.48" Excluding Connectors |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 85 g [3 oz] |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -65° C to + 85° C (Operating) -65° C to +95° C (Storage) |
| Humidity: | MIL-HDBK-5400 4.6.2.4, 100% RH |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213, Cond, B (75G, 6 ms) |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204A, Cond. B (Lesser of 0.06 Double amplitude or 15G) |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 102, Cond. D (5 cycles) |