Quantic PMI Model P2T-4060-80-T is an absorptive, single pole two throw pin diode switch that operates over the 40 to 60 GHz frequency range that features low insertion loss and high isolation in a slimline package. This model also incorporates a TTL compatible driver for ease of system integration. Housing size is 1.0" x 0.75" x 0.4" and uses 1.85mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 40 to 60 |
| Frequency Min (GHz): | 40 |
| Frequency Max (GHz): | 60 |
| Insertion Loss (dB): | 9 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 9 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Typ |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| DC Voltage & Current: | +5 VDC @ 100 mA Max -5 VDC @ 100 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic "0" = J1-J2 ON TTL Logic "1" = J1-J3 ON |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 1.85mm Female |
| Size: | 1.0" x 0.75" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |