Quantic PMI Model P2T-41D742D3-60-R-292FF is a reflective, single pole two throw pin diode switch that operates over the 41.7 to 42.3 GHz frequency range which features low insertion loss and high isolation. This model incorporates a TTL compatible driver for ease of system integration. Housing measures 1.0" x 0.75" x 0.25" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 41.7 to 42.3 |
| Frequency Min (GHz): | 41.7 |
| Frequency Max (GHz): | 42.3 |
| Insertion Loss (dB): | 7 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 7 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB Min |
| Input Power (dBm): | 20 dBm |
| Command Logic: | TTL |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA -5 VDC @ 100 mA |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.0" x 0.75" x 0.25" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |