Quantic PMI Model P2T-420M470M-50-R-SFF is a Reflective, Single pole, Two Throw Pin Diode Switch capable of hot switching within 1 µs maximum that operates over the 0.42 to 0.47 GHz range with a minimum isolation of 70 dB. Housing measures 1.8" x 1.4" x 0.6" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.42 to 0.47 |
| Frequency Min (GHz): | 0.42 |
| Frequency Max (GHz): | 0.47 |
| Insertion Loss (dB): | 70 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 70 dB |
| Isolation (dB): | 1.6 dB Max |
| Isolation - Typ (dB): | 1.6 dB |
| Input Power (dBm): | 50 dBm P1dB CW |
| Switching Speed: | 1 µs Max |
| Power Supply: | +12 to 18 VDC @ 300 mA Power On (30 µs), +15 VDC @ 300 mA Max Stable Operating |
| Control Signal: | TTL LO = COM - Rx = IL, COM - Tx = ISOL, TTL HI = COM - Tx = IL, COM - Rx = ISOL |
| VSWR In/Out: | 1.50:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.80" x 1.40" x 0.60" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -50 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | UP TO 90% NON-CONDENSING |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond B |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |