Quantic PMI Model P2T-4G8G-70-T-SFF is an Absorptive, High Speed, Single Pole Two Throw Switch capable of switching within 100 ns maximum. The frequency range is 4.0 to 8.0 GHz. This switch has 70 dB isolation.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 4 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 1.9 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.9 dB |
| Isolation (dB): | 70 dBm Min - Measured 119 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| Input Power (dBm): | 30 dBm Max (Survival), 20 dBm Max (Operating) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 100 ns Max - Measured 49.6 ns |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC, 100 mA Typ - Measured 24 mA, -15 VDC, 100 mA Typ - Measured 58 mA |
| Control Signal: | Solder Pin, TTL Compatible |
| VSWR In/Out: | 1.6:1 Typ - Measured 1.52:1 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. C |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |