Quantic PMI Model P2T-4G8G-70-T-SFF-OPT7R7G8R5G is an absorptive high speed, single pole two throw switch capable of switching within 1 µs with an operating frequency range of 7.7 to 8.5 GHz and has 25 dB minimum of isolation. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 7.7 to 8.5 |
| Frequency Min (GHz): | 7.7 |
| Frequency Max (GHz): | 8.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1.9 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.9 dB |
| Isolation (dB): | 25 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 25 dB |
| Input Power (dBm): | 30 dBm Max (Survival), 20 dBm Max (Operating) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 1 µs Max |
| Switching Speed (Typ): | 1 µs |
| Power Supply: | +5 VDC, 100 mA Typ, -15 VDC, 100 mA Typ |
| Control Logic: | TTL Compatiable |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |