Quantic PMI Model P2T-500M10G-60-R-515-SFF-10WCW is a Single Pole Two Throw Reflective Switch that operates over the 0.5 to 10.0 GHz frequency range. This switch handles input power of 10 watts CW and has a maximum switching speed of 100 ns.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min - Measured 88 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Input Power (dBm): | 10 W CW Max |
| Switching Speed: | 100 ns Typ - Measured 86 ns, (50% TTL to 10% / 90% RF) |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Max - Measured 38 mA, -15 V @ 75 mA Max - Measured 43 mA |
| Control Signal: | Single Control TTL Toggle, Logic "0" = J1 - J2 ON, Logic "1" = J1 - J3 ON |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.6:1 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.20" x 1.00" x 0.50" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |