Quantic PMI Model P2T-500M10G-60-R-515-SFF-10WCW-OPT5D85G7D75G is a Single Pole Two Throw Reflective Switch that operates over the 5.85 to 7.75 GHz frequency range which handles an input power of 10 W CW and has a maximum switching speed of 100 ns. Housing measures 1.2" x 1.0" x 0.5" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 5.85 to 7.75 |
| Frequency Min (GHz): | 5.85 |
| Frequency Max (GHz): | 7.75 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.5 dB |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| Input Power (dBm): | 10 W CW Max |
| Switching Speed: | 100 ns Typ (50% TTL to 10% / 90% RF) |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Max, -15 VDC @ 75 mA Max |
| Control Signal: | Single Control TTL Toggle, Logic "0" = J1 to J2 ON, Logic "1" = J1 to J3 ON |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |