Quantic PMI Model P2T-500M18G-30-R-SFF-1W is a reflective single pole, two throw switch that operates from 0.5 to 18 GHz which handles 30 dBm CW input power. with a port-to-port isolation of 30 dB minimum. This model has low insertion loss while still offering a fast-switching speed of 50 ns. Housing measures 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 30 dB Min |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 30 dB |
| Isolation (dB): | 1.75 dB Max |
| Isolation - Typ (dB): | 1.75 dB |
| Input Power (dBm): | 30 dBm Max |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 80 mA Typ, -12 VDC @ 80 mA Typ |
| Control Signal: | TTL Logic "0" = Insertion Loss, TTL Logic "1" = Isolation |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Blue Epoxy Paint |
| Weight: | 1.5 oz Typ. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 ºC to +90 ºC |
| Temperature (Storage): | -54 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. C |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 101D-EST Cond. B |
| Fungus: | MIL-STD-810F, Method 508.5 |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461E |