Quantic PMI Model P2T-500M18G-50-T-SFF-I-OPT7D78D5 is a phase and amplitude matched, terminated single pole, two throw switch that is optimized for 7.7 to 8.5 GHz which handles 23 dBm CW input power and port-to-port isolation of 50 dB. This model has low insertion loss while still offering a fast-switching speed of 50 ns maximum. Housing measures 1.0" x 1.0" x 0.5" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 7.7 to 8.5 |
| Frequency Min (GHz): | 7.7 |
| Frequency Max (GHz): | 8.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1.2 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.2 dB |
| Isolation (dB): | 50 dB Max |
| Isolation - Typ (dB): | 50 dB |
| Input Power (dBm): | 23 dBm CW Max |
| Amplitude Balance: | 0.5 dB Max (J1 to J2 & J1 to J3) |
| Phase Balance: | ±3° Max (J1 to J2 & J1 to J3) |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 80 mA Typ, -12 VDC @ 80 mA Typ |
| Control Signal: | 2 Line TTL, "0" = Insertion Loss, "1" = Isolation |
| VSWR In/Out: | 1.9:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Sealing: | Epoxy Sealed |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 1.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 to +90 ºC |
| Temperature (Storage): | -54 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |