Quantic PMI Model P2T-500M18G-50-T-SFF-I-SP is a terminated, single pole, two throw switch that operates over the frequency range of 0.5 to 18.0 GHz. This model handles +23 dBm CW input power with port-to-port isolation of 50 dB min. It has a low insertion loss of 2.8 dB maximum while still offering a fast-switching speed of 50 ns maximum. The unit is supplied with SMA Female connectors in a housing measuring 1.0" x 1.0" x 0.5".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 50 dB Min |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 50 OhmB |
| Isolation (dB): | 2.8 dB Max |
| Isolation - Typ (dB): | 2.8 dB |
| Input Power (dBm): | 23 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Power Supply: | 80 mA @ +5 VDC Typ, 80 mA @ -12 VDC Typ |
| Control Signal: | TTL Logic "0" = Insertion Loss, TTL Logic "1" = Isolation |
| VSWR In/Out: | 1.9:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Blue Paint |
| Weight: | 1.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 ºC to +90 ºC |
| Temperature (Storage): | -54 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. C |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 101D-EST Cond. B |
| Fungus: | MIL-STD-810F, Method 508.5 |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461E |