PMI Model P2T-500M18G-60-R-1W-SFF-HERM is a 0.5 to 18 GHz single pole, two throw, reflective switch featuring 60 dB isolation, 2.5 dB insertion loss, and 2 W peak power handling.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Input Power (dBm): | 1 W CW, 2 W Peak, 1% DC, 100 ns Max (2 to 18 GHz) |
| Operating Power: | 23 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 25 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Logic: | +5 VDC TTL (See Truth Table) |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - Field Replaceable |
| Sealing: | Hermetic |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +71 °C |
| Temperature (Storage): | -54 °C to +95 °C |
| Humidity: | Up to 100% RH |
| Shock: | MIL-STD-810H, Method 516.8 Procedure I |
| Vibration: | MIL-STD-810H, Method 514.8 Procedure I |
| Altitude: | Up to 40, 000 ft. Up to 60, 000 ft. for 2 minutes Max |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-810H, Method 501.7 Procedures I & II MIL-STD-810H, Method 502.7 Procedures I & II |