Quantic PMI Model P2T-500M18G-60-R-5-15-SFF is a single pole, double throw, reflective switch that operates from 500 MHz to 18 GHz and handles 1 W CW input power. This unit offers port to port isolation greater than 60dB, maximum switching speed of 100 ns, and insertion loss less than 2.2 dB.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.2 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Input Power (dBm): | 1 W CW Max |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 80 mA Typ -15 VDC @ 80 mA Typ |
| Control Signal: | Single Line TTL |
| VSWR In/Out: | 1.9:1 Max |
| Power & Control Connector: | EMI Filtered Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 1.5 oz. Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |