Quantic PMI Model P2T-500M18G-70-T-512-SFF is a absorptive, single pole, two throw pin diode switch that operates over the 0.5 to 18.0GHz frequency range. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Rise Time: | 50 Ohms Max (10%RF to 90%RF) |
| Fall Time: | 50 ns Max (90%RF to 10%RF) |
| Power Supply: | +4VDC to +6VDC @ 65 mA Max, -10VDC to -12 VDC@ 50 mA Max, EMI/RFI protected |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Nickel Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55ºC to +125ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204B Cond. B |
| Altitude: | MIL STD 202F, Method 105C Cond. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |