Quantic PMI Model P2T-500M18G-80-R-515-SFF-OPT112 is an reflective, single pole, two throw pin diode switch that operates over the 1 to 12 GHz frequency range with a minimum isolation of 70 dB and a maximum insertion loss of 2 dB. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing size is 0.69" x 0.63" x 0.35" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max (0.5 to 12 GHz) |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2 dB Max (0.5 to 12 GHz) |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Switching Rage PRF: | 100 ns Max |
| Input Power (dBm): | 25 dBm CW Max |
| Operating Input Power: | 25 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 4 | Buy Now |