Quantic PMI Model P2T-500M18G-80-T-515-SFF-2W-ST is an absorptive, single pole, two throw switch that operates over the 0.5 to 18 GHz, frequency range. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Package size is 1.0" x 1.0" x 0.4" with SMA (F) connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Typ |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Input Power (dBm): | 2 W CW Max |
| Operating Peak Input Power: | 10 W Max - 2 MHz PRF, 10% Duty Cycle |
| Switching Speed: | 60 ns Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 150 mA -12 VDC @ 150 mA |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |