Quantic PMI Model P2T-500M18G-80-T-SFF is a single pole, two throw switch that operates over the frequency range of 0.5 to 18 GHz with a maximum insertion loss of 3.5 dB, an isolation of 80 dB and a switching speed of 25 ns. Supplied with SMA female connectors in a housing measuring 1.2" x 1.0" x 0.5".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 80 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 80 dB |
| Isolation (dB): | 3.5 dB Max |
| Isolation - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW |
| Survival Power: | 23 dBm CW |
| Switching Speed: | 25 ns Typ (50% TTL to 10%/90% RF) |
| Switching Speed (Typ): | 25 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 65 mA Max, -5 VDC @ 50 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic, "0" = J1 to J2 On, "1" = J1 to J3 On |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Feedthru - Ø0.03 Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |