PMI Model P2T-500M20G-50-R-SFF-MICROD is a 0.5 to 20 GHz, single pole, two throw reflective switch that handles 23 dBm CW input power with a port-to-port isolation of 50 dB and low insertion loss while offering a fast-switching speed of 50 ns. Supplied with a 9 pin micro-D connector for power / control and SMA female connectors in a housing that measures 1.0" x 1.0" x 1.0".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Insertion Loss (dB): | 2.8 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.8 dB |
| Isolation (dB): | 50 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 50 dB |
| Input Power (dBm): | 23 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 50 nsec Max |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 1.9:1 Max |
| Power & Control Connector: | 9 Pin Micro-D (Female) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 1.0" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 ºC to +90 ºC |
| Temperature (Storage): | -54 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |