Quantic PMI Model P2T-500M20G-50-T-512-SFF-I-NH is a terminated single pole, two throw switch that operates from 0.5 to 20 GHz which handles +23 dBm CW input power. The port-to-port isolation is 50 dB minimum, Insertion loss of 2.8 dB maximum and has a maximum switching speed of 50 ns. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Insertion Loss (dB): | 2.8 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.8 dB |
| Isolation (dB): | 50 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 50 dB |
| Input Power (dBm): | 23 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 15 mA Typ, 80 mA Max, -12 VDC @ 40 mA Typ, 80 mA Max |
| Control Signal: | TTL |
| VSWR In/Out: | 1.9:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Sealing: | Non-hermetic |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 ºC to +90 ºC |
| Temperature (Storage): | -54 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |