Quantic PMI Model P2T-500M20G-70-T-55-SFF-I is an absorptive, single pole, two throw pin diode switch that operates over the 0.5 to 20 GHz frequency range features a low insertion loss of 2,75 dB with 70 dB isolation and 23 dBm CW power handling. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Insertion Loss (dB): | 2.75 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.75 dB |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Input Power (dBm): | 23 dBm CW Max |
| Survival Power: | 1 W Peak, 1 µs |
| Switching Speed: | 15 ns Max (Rise/Fall) 50 ns Max (Delay On/Off) |
| DC Voltage & Current: | +5 VDC @ 200 mA Max -5 VDC @ 100 mA Max |
| Control: | TTL Logic |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Feamle - removable |
| Size: | 1.0 x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |