Quantic PMI Model P2T-500M40G-30-R-55-292FM is a reflective, single pole, two throw pin diode switch that operates over the 0.5 to 40 GHz frequency range with a minimum isolation of 60 dB and a maximum insertion loss of 4 dB. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. This model housing size is 1.0" x 1.0" x 0.38" with 2.92mm Female/Male connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.4 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4 dB |
| Isolation (dB): | 30 dB Typ |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Survival Power: | 1 W Peak, 1 µs |
| Switching Speed: | 15 ns (Rise/Fall), 50 ns Max (Delay On/Off) |
| Power Supply: | +5 VDC @ 200 mA Max -5 VDC @ 100 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max, 2.0:1 Typ |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female (J1) 2.92mm Male (J2 - J3) |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.38" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |