Quantic PMI Model P2T-500M40G-60-R-55-292FF is a reflective, single pole, two throw pin diode switch that operates over the 0.5 to 40 GHz frequency range with a switching speed of 50 ns; insertion loss of 5.5 dB; isolation of 55 dB and a VSWR of 2.5:1. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with 2.92mm connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 5.5 dB Typ |
| Isolation (dB): | 55 dB Min - Measured 55.43 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Switching Speed: | Rise: 15 ns Max - Measured 3 ns, Fall: 15 ns Max - Measured 3 ns, Delay On: 50 ns Max - Measured 25 ns, Delay Off: 50 ns Max - Measured 25 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 200 mA Max - Measured 50 mA, -5 V @ 100 mA Max - Measured 18 mA |
| Control Signal: | 2-Bit TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ - Measured 2.33:1 |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female - removeable |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 3 | Buy Now |