Quantic PMI Model P2T-500M40G-60-T-55-292FF is a 0.5 to 40.0 GHz, High-Speed Single Pole, Two Throw, Absorptive Switch with an isolation of 55 dB; an insertion loss of 6 dB; a VSWR of 2.2:1; and an input power of +20 dBm. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Unit size is 1.00" x 1.00" x 0.50" and has 2.92 mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Isolation (dB): | 55 dB Min - Measured 70.87 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max - Measured 20 dBm CW |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 200 mA - Measured 40 mA, -5 VDC @ 100 mA - Measured 30 mA |
| Control Signal: | TTL |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max, 2.0:1 Typ - Measured 2.42:1 |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |