Quantic PMI Model P2T-500M40G-60-T-55-292FF-OPT500M26R5G is an absorptive, single pole, two throw, pin diode switch that operates over the 0.5 to 26.5 GHz frequency range. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 26.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 26.5 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 6 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Survival Power: | 1 W Peak 1 µs PW |
| Switching Speed: | Rise/Fall Time: 15 ns Max, Delay On/Off: 50 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 200 mA, -5 VDC @ 100 mA |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max, 2.0:1 Typ |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |