Quantic PMI Model P2t-500M40G-60-T-55-292FF Rev. B is an absorptive, single pole, two throw pin diode switch that operates over the 0.5 to 40 GHz frequency range. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 6 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW |
| Switching Speed: | 65 ns Max |
| Rise/Fall Time: | 15 ns Max |
| Delay On/Off: | 50 ns Max |
| RF Survival Power: | 1 W peak, 1 µs |
| DC Voltage & Current: | +5 VDC @ 200 mA Max, -5 VDC @ 100 mA Max |
| Control Logic: | TTL Logic (See Product Feature) |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, METHOD 508.2 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |
| Source | Purchase |
|---|---|
![]() | Buy Now |