Quantic PMI Model P2T-500M4G-70-T-28V-SFF-23DBM-ST is an absorptive, single pole, two throw pin diode switch that operates over the 0.5 to 4 GHz frequency range. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Input Power (dBm): | 23 dBm CW Min - Hot Switching |
| Switching Speed: | 60 ns Max |
| DC Voltage & Current: | +28 VDC @ 300 mA Typ |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 1.2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.00" x 1.00" x 0.40" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |