PMI Model P2T-50M40G-95-T-515-292MF-OPT27G is an absorptive, single pole, two throw, pin diode switch that operates over the 0.05 to 27 GHz frequency range with a switching speed, insertion loss of 6 dB, an isolation of 100 dB typical and a 2 W peak power handling. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Gold plated housing measuring 1.0" x 1.0" x 0.5" with 2.92mm female connectors.
.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.05 to 27 |
| Frequency Min (GHz): | 0.05 |
| Frequency Max (GHz): | 27 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max, 4 dB Typ (0.05 to 18 GHz), 5 dB Typ (18 to 27 GHz) |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 6 dB |
| Isolation (dB): | 100 dB Typ, 95 dB Min (0.05 to 18 GHz), 95 dB Typ, 80 dB Min (18 to 27 GHz) |
| Isolation - Typ (dB): | 100 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 120 mA Typ - Measured 62 mA -15 VDC @ 6 5mA Typ - Measured 57 mA |
| Control Signal: | 2 Line TTL |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max, 2.0:1 Typ - Measured 2.43:1 |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Male / Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |