Quantic PMI Model P2T-5G5D15G-30-R-528-SFF-20W is a single pole, two throw, reflective switch capable of handling input power up to 20 Ws CW. The frequency range is 5000 to 5150 MHz and it has 30 dB of isolation with a switching speed of less than 40 ns. The unit is supplied with SMA Female connectors in a package measuring 1.2" x 1.0" x 0.5".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 5 to 5.15 |
| Frequency Min (GHz): | 5 |
| Frequency Max (GHz): | 5.15 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Goal, 2 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.5 dB |
| Isolation (dB): | 30 dB Min - Measured 35.2 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 30 dB |
| Input Power (dBm): | 43 dBm (20 W) CW Max |
| Switching Speed: | 200 ns Typ, (Customer spec of 2 µs Max) |
| Switching Speed (Typ): | 200 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 3 mA Typ - Measured 3 mA -28 VDC @ 3 mA Typ - Measured 3 mA |
| Control Signal: | TTL |
| VSWR In/Out: | 1.2:1 Typ, 1.5:1 Max - Measured 1.34:1 |
| Connectors: | SMA Female Removable |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |