Quantic PMI Model P2T-6G18G-25-T-TFF-100W-TERM is a single pole, two throw, absorptive switch designed to operate over the 6 to 18 GHz frequency range that is designed to handle 100 W average input power with the absorptive section rated to handle 10 W CW with a fast switching speed of 1 µs, low insertion loss of 2 dB and high isolation of 25 dB minimum. This model offers phase tracking of <±5°. Housing measures 1.79” x 0.60” x 2.03” with a 9 Pin Micro-D connector for power/control and TNC Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Typ, 2.6 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2 dB |
| Isolation (dB): | 25 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 25 dB |
| Input Power (dBm): | 100 W CW Min (Terminated Section will handle 10 W CW Max) |
| Switching Speed: | 1 µs Max |
| Switching Speed (Typ): | 1 µs |
| Phase Tracking: | ±5° |
| Power Supply: | +28 VDC & ±5 VDC |
| Control Signal: | 2 Bit TTL, 0 = Isolation, 1 = Low Loss |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | 9 Pin Micro-D Female, Mating with M83513/03A/03C |
| Connectors: | TNC Female |
| Size: | 1.78" x 0.60" x 2.03" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |