Quantic PMI Model P2T-6G18G-40-R-570-TFF-1D6KW is a reflective 1.6 kilowatt high-power cold switching single pole double throw switch operating in the 6.0 to18.0 GHz frequency range.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.2 dB Max, 1.5 dB Goal |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.2 dB |
| Isolation (dB): | 40 dB - Measured 411 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 40 dB |
| Input Power (dBm): | 125.89 W |
| Operating Peak Input Power: | 1.6 KW Peak (125 W CW) - Tested to 125.89 W CW |
| Switching Speed: | 1.25 µs Max, 1.1 µs Typ (50% TTL to 90% RF & 50% TTL to 10% RF) - Measured 1.11 µs |
| Switching Speed (Typ): | 1.1 µs |
| Pulse Width: | 250 ns Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 300 mA - Measured 300 mA -70 V @ 60 mA - Measured 0 mA |
| Control Signal: | Single TTL (TTL "0" J1 - J3 Low Loss) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 2.19:1 Input/2.22:1 Output |
| Power & Control Connector: | 9 pin micro-D type female mating with M83513/03A/03C |
| Connectors: | TNC Female |
| Size: | 2.00" x 2.00" x 0.75" |
| Finish: | Paiinted Blue - No Paint on Mounting Surface |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| EMI / EMC: | MIL-STD-810E |