Quantic PMI Model P2T-6G18G-40-R-570-TFF-50WCW is a reflective 50 W CW, high-power cold switching single pole double throw switch operating in the 6 to18 GHz frequency range with 2.2 dB of insertion loss and 40 dB typical isolation. Housing measures 2.0" x 2.0" x 0.75" with a 9 pin micro-D connector for power/control and TNC female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.2 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.2 dB |
| Isolation (dB): | 40 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 40 dB |
| Input Power (dBm): | 50 W CW |
| Switching Speed: | 1.25 µs Max, 1.1 µs Typ (50% TTL to 90% RF & 50% TTL to 10% RF) |
| Switching Speed (Typ): | 1.1 µs |
| Pulse Width: | 250 ns Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 300 mA -70 V @ 60 mA |
| Control Signal: | Single TTL (TTL "0" J1 - J3 Low Loss) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | 9 pin Micro-D type (Female) mating with M83513/03A/03C |
| Connectors: | TNC Female |
| Size: | 2.00" x 2.00" x 0.75" |
| Finish: | Paiinted Blue - No Paint on Mounting Surface |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| EMI / EMC: | MIL-STD-810E |