Quantic PMI Model P2T-6G18G-50-R-40W-TFF is a reflective, 40 watt CW, high-power, cold switching, single pole, double throw switch operating in the 6 to 18 GHz frequency range with 3 dB and 50 dB typical isolation. Housing measures 2.0" x 2.0" x 0.75" with a 9 pin micro-D connector for power/control and TNC female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Isolation (dB): | 50 dB Min |
| Switching Rate: | 1.4 MHz Max |
| Input Power (dBm): | 40 W CW Max, 300 W Peak Max |
| Duty Cycle: | 13% Max |
| Switching Speed: | 200 ns Max (50% TTL to 90% RF & 50% TTL to 10% RF) |
| Pulse Width: | 10 µs Max |
| DC Voltage & Current: | +5 VDC @ 150 mA -28 VDC @ 50 mA |
| Control: | Single TTL (TTL "0" J1-J3 Low Loss) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | 9-Pin Micro-D Type (Female), Mating with M83513/03A/03C |
| Connectors: | TNC Female |
| Size: | 2.0" x 2.0" x 0.75" |
| Finish: | Painted Blue - No Paint on Mounting Surface |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Environmental: | MIL-STD-810E |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 |