Quantic PMI Model P2T-6G18G-50-T-512-SFF-1W is an absorptive, single pole, two throw switch that operates over the 6 to 18 GHz frequency range with a switching speed of 5 ns with 3.5 dB of insertion loss and 50 dB typical isolation. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing measures 1.0" x 1.0" x 0.5" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Isolation (dB): | 50 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 50 dB |
| Input Power (dBm): | 30 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 5 ns Typ, 3 ns goal |
| Switching Speed (Typ): | 5 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 75 mA Max, -12 VDC @ 50 mA Max |
| Control Signal: | 2 Bit Decoded TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |