Quantic PMI Model P2T-6G18G-60-T-512-SFF-1W is a single pole, double throw, absorptive switch that operates from 6 to 18 GHz which handles 1 W CW input power with a port-to-port isolation iof >60 dB that has low insertion loss while offering a fast-switching speed of 100. Housing measures 1.0" x 1.0" x 0.5" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Input Power (dBm): | 30 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 90 mA Typ, -12 VDC @ 90 mA Typ |
| Control Signal: | Single Line TTL |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Weight: | 1.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 101D+EST Cond B |
| Fungus: | MIL-STD-810F, Method 508.5 |