Quantic PMI Model P2T-70M330M-80-T-55-SFF is a 70 to 330 MHz, single pole, two throw absorptive switch. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.07 to 0.33 |
| Frequency Min (GHz): | 0.07 |
| Frequency Max (GHz): | 0.33 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.5 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Min - Measured 83 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max (Operating) |
| Survival Power: | 1 W Peak 1 µs |
| Switching Speed: | 100 ns Max - Measured 96 ns |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC (±5%) @ 200 mA Max, -5 V (±5%) @ 100 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.2:1/1.6:1 |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | MIC-SPEC Epoxy Paint - Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |