Quantic PMI Model P2T-7D5G9G-80-T-SFF is an absorptive pin diode switch that operated over the 7.5 to 9 GHz frequency range, while providing over 80 dB of isolation between the on and off port. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing measures 1.0" x 0.9" x 0.31" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 7.5 to 9 |
| Frequency Min (GHz): | 7.5 |
| Frequency Max (GHz): | 9 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Input Power (dBm): | 25 dBm CW Max |
| Survival Power: | 1 W peak for 1 ms |
| Switching Speed: | 15 ns (Rise / Fall), 50 ns (Delay On / Off) |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Typ, -5 VDC @ 100 mA Typ |
| Control Signal: | Single Line TTL |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.0" x 0.9" x 0.31" |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 12g Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |