Quantic PMI Model P2T-7D7G8D5G-25-T-SFF-PM is a single pole double throw absorptive switch that offers very low insertion loss of 1 dB and 25 dB isolation over the operating frequency of 7.7 to 8.5 GHz with a phase match within ±3° and amplitude matched to within 0.5 dB between the output ports. Housing measures 0.82' x 0.625" x 0.4" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 7.7 to 8.5 |
| Frequency Min (GHz): | 7.7 |
| Frequency Max (GHz): | 8.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1 dB |
| Isolation (dB): | 25 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 25 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW (Operating), 23 dBm CW (Survival) |
| Amplitude Balance: | 0.5 dB Max (J1 to J2 & J1 to J3) |
| Phase Balance: | ±3° Max (J1 to J2 & J1 to J3) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 100 ns Typ, 1 µs Max (50% TTL to 10%/90% RF) |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +15 VDC @ 50 mA, -15 VDC @ 50 mA |
| Control Signal: | TTL Logic, "0" = J1 to J2 On, "1" = J1 to J3 On |
| VSWR In/Out: | 1.8:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - Field Removable |
| Size: | 0.820' x 0.625" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |